İçerik Pazarlaması: Blog ve Kategori İçeriği Üretimi

İçerik pazarlaması, belirli bir değere ve alaka seviyesine sahip tutarlı içeriklerin, daha önceden bilinen kullanıcı kitlesi hedef alınarak oluşturulmasını ve sonuç olarak bu kitlelerin harekete geçirilmesini sağlayan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Uzun Vadede Kar Edilebilir Yatırım

Belki de içerik pazarlamasının ne olduğundan daha çok, işletmelerin ona neden ihtiyaç duyduklarını anlamak daha büyük bir öneme sahip. İsim ve e-mail adresi bilgilerini saniyeler içerisinde temin edebildiğiniz liste alımları, PPC (pay-per-click) ya da fuar tanıtımları gibi çok hızlı geri dönüş sağlayan pazarlama yöntemleri ile karşılaştırıldığında içerik pazarlaması size büyük bir yük gibi görünebilir. İçerik pazarlama yöntemi çoğunlukla, işletmeler bu yöntemlerin etkili olmadığını, çok pahalı olduğunu, uygulanabilir olmadığını veya bunların tümüne sahip olduklarını fark ettiklerinde kullanılmaya başlanır. İçerik pazarlaması stratejisinin, diğer yöntemlere göre farkını ortaya koyan aşağıdaki örnekleri inceleyelim:

Diyelim ki, işletmenizin ihtiyaç duyduğu müşterileri oluşturmak için, PPC’yi birincil aracınız olarak kullanıyorsunuz. Daha fazla takipçiye ihtiyacınız olduğunda, ilgili anahtar kelimede her bir tıklamaya 2TL teklif verdiğinizi varsayalım. Ay boyu süren kampanyanız sonucunda, 1.000 adet müşteri oluşuyor ve toplamda 20.000TL harcıyorsunuz.

Peki ya sonraki ay? Diğer ay içerisinde aynı masrafı tekrar yapmanız gerekecek ve bu gelecek aylarda da devam edecek. PPC ile müşteri elde etmeye devam etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey budur. Diğer bir ifadeyle, kesenin ağzını kapadığınızda, müşteriler gelmeyi bırakacaktır. Aynı durum; liste alımı, fuar tanıtımı gibi müşteri elde ettiğiniz mecralar ve yöntemlerde de geçerli. Şimdi bu durumun tersini ele alalım ve blog kullanımından bahsedelim.

Hazırladığınız blogda ziyaretçiden müşteriye dönüşüm oranınızın, PPC kampanyanızdaki ile aynı ve %2 olduğunu varsayalım. Bu; ilk ay içerisinde blogunuzdaki gönderiyi okuyan 100 kişiden ikisini müşteri olarak kazanacağınız anlamına gelir. Burada içerik pazarlaması stratejisinin PPC’den farkı, gelecek aylarda aynı çabayı aynı alanda göstermenize gerek kalmamasıdır. Üstelik zamanla söz konusu içerik sitenize kullanıcıların yönelmesine katkıda bulunmaya devam eder. Ayrıca, sadece o gönderi değil, yazdığınız her bir blog gönderisi aynı işlevi görmeye devam edecektir.

Diğer bir deyişle, içerik pazarlaması, işletmeleri tahmin edilebilir, ölçeklendirilebilir ve masrafsız şekilde yöneltilmiş trafik üzerine kurgulandırır.

Yüksek Miktarda Veri Kaynağı Elde Etmenizi Sağlar

E Ticaret Sitesi UX – UI veya Yeniden Kurulum

Fotoğraf ve Video Çekimi